окупація Львова совітами

Обернулася картка історії

1939 р., вересня 26, Львів. Пастирське послання Митрополита Андрея до духовенства

Обернулася картка історії, настала нова епоха. Стрічаймо її покірною молитвою, сильною надією в безконечну доброту й милосердя Ісуса Христа-Бога, який усе веде на Божу славу й наше добро.
Вітаю Вас християнським привітом: «Христос посреді нас».

Програма нашої праці така: будемо повинуватися владі, слухати законів, о скільки вони не противні Божому законові; не будемо мішатись до політики і світських справ, не перестанемо жертвенно працювати для Христової справи в нашому народі. Перший найважніший наш обов’язок – учити молодь катехизму. Будемо говорити катехитичні проповіді кожної неділі та свята, заохочувати людей до щоденних спільних молитов наголос, після кожної відправи в церкві будемо наголос відчитувати щоденні християнські молитви з уступом катихизму. Усильно раджу співати в церкві т[ак] зв[ане] правило св[ятого] Пахомія (описане в А[рхи]Є[пархіяльних]В[ідомостях] 1904).

Але передусім будемо давати вірним добрий приклад святого життя, усильної молитви і праці. Будемо вживати ліпших християн, старших хлопців і дівчат до науки катихизму в родинах. Даю всім місію навчання релігії. Кожний душпастир навчить кількох розумних і побожних господарів, як треба хрестити дітей, аби на випадок браку священика самі вміли правильно охрестити з води новонароджену дитину.

Читати також:  Про безбожників і З’єдинення Церков

Дуже дбайливо перестерігайте людей перед обмежуванням числа родин, перед святотатським надуживанням супружества та представляйте людям мерзенність гріха, який із батьків робить убивників власних дітей. Щоденно радо сповідайте людей, які будуть про те просити, і заохочуйте всіх до частої сповіді.

Найважніший обов’язок душпастиря – так провадити вірних, аби по змозі між ними не було людей, які не були би свідомі стану Божої благодаті.

Нехай ніхто з Ваших вірних не триває в стані гріха, а якщо впаде, нехай старається якнайскорше покаянням вернутись до Божої благодаті. Дуже часто повторяйте науку про совершенний жаль, що в незмозі сповідатися вертає страчену гріхом Божу благодать, коли злучений із бажанням і постановою сповідатися. Вчіть усіх людей робити акт совершенного жалю, додаючи до щоденних молитов таке: «Боже, в Тройці єдиний! Вірую, що Ти безконечно добрий, що Ти найбільше, безконечне добро. Оцінюючи те добро, люблю Тебе цілим серцем, цілою душею, рад би Тебе любити всіми силами, гадками й бажаннями. З любові до Тебе бриджуся й ненавиджу гріх, що противиться Твоїй любові. Я зле поступив, согрішив, образив Тебе гріхами, відступив від Тебе і стратив Твою пресв[яту] благодать, без котрої немає спасіння.

Читати також:  Про небезпеку надуживання спиртних напоїв

Як блудний син хочу вернутись до Тебе, Милосердний Отче! Я згрішив перед небом і перед Тобою, Отче, і вже недостойний зватися Твоїм сином. Коли лише буду мати нагоду приступити до св[ятого] Таїнства сповіді, щиро висповідаюся зо всіх моїх гріхів, а тепер перед Тобою, Боже Ісусе Христе, сповідаюсь, оскаржуюсь і жалую за свої гріхи. Бажаю ту сповідь повторити перед Церквою, себто перед священиком – слугою Церкви, – і від Церкви дістати відпущення гріхів. Бажаю також прийняти Пресв[яту] Тайну Євхаристії, Тайну Твого Тіла і Твоєї Пресв[ятої] Крові. Прощаю всім ворогам, всім, що мене скривдили, бо знаю, що можу надіятись від Бога прощення моїх гріхів так, як я прощаю всім моїм довжникам. Тому й по змозі я готов помиритись із противниками та ворогами. Хату свою, родину, дітей та ціле життя своє і своїх найближчих посвячую і жертвую Пресв[ятому] Христовому Серцю, віддаюся в опіку Пресв[ятої] Преч[истої] Богородиці, нашої Матері. Прошу о поміч св[ятого] Йосифа Обручника, св[ятого] Йоана Хрестителя, св[ятих] наших Володимира і Йосафата».

Читати також:  Про милостиню

Благодать із Вами, Амінь!

У день преставлення св[ятого] Йоана Богослова.

†Андрей Митрополит

Надр.: Письма-послання митрополита Андрея з часів большевицької
окупації. – Йорктон, Саск., 1961. – С. 1-2.

Додати свій коментар