Отець Климентій і порятунок єврейських дітей: знайдно цінну записку

Отець Климентій і порятунок єврейських дітей: знайдно цінну записку

Отця Климентія Шептицького проголошено Інститутом Яд Вашем Праведником народів світу. Очікуємо, що справедливість восторжетвує і щодо митрополита Андрея Шептицького, з благословення якого акція з порятунку євреїв була організована по парафіях і монастирях.

Звичайно, що науковці, які досліджують дану проблематику, стикаються з проблемою письмових джерел, які б свідчили про кількість перехованих євреїв або їхні імена. Очевидно, що в умовах, у котрих довелося діяти монахам і монахиням, було строго заборонено провадити будь-які письмові записи. Ба більше, навіть монахи у монастирі не знали достеменно того, що відбувається у монастирських мурах. Зазвичай, у справу переховування євреїв чи єврейських дітей була втаємничені кілька осіб.

У Студитів перед війною, крім отця Климентія, рідного брата митрополита Андрея, такими особами були єромонахи Тит Процюк і Марко Стек. Про першого виразно згадує львівський равин Давид Кагане у своєму “Щоденнику львівського гетто”. У справі переховування равина Кагане він був задіяний тоді, коли перебував у монастирі св. священномученика Йосафата (так званому Студіоні). Про другого виразно свідчить Курт Левін у своїй книжці “Мадрівка крізь ілюзії”. Саме там він розповідає про отця Марка, який рятував його за дорученням митрополита Андрея у Свято-Іванівській Лаврі, а опісля, коли стало небезпечно, у Скиті св. Андрея у Лужках.

Читати також:  Єпископи Мукачівські і Митрополит Андрей Шептицький

Працюючи у фондах Центрального державного історичного Архіву у Львові, мені вдалося віднайти маленьку записку, автором якої є отець Климентій Шептицький. У цій записці мова йде про порятунок єврейської дитини, яку він просить прихистити його у монастирі. Мова, очевидно, йде про Свято-Іванівську Лавру, де на той час знаходився отець Тит, до якого адресована записка. Прізвища та імені дитини не згадується зі зрозумілих мотивів. Для того, щоби довідатися про подальший план дій щодо врятованої єврейської дитини, отець Климентій просить обох єромонахів приїхати до нього особисто до Унева, де він їх детально ознайомить з наступними кроками.

Хоча повідомлення отця Климентія є дуже коротким, воно є дуже цінним письмовим (а не усним) свідченням того, що монахи Студити переховували єврейських дітей. І вони точно це робили з поручення митрополита Андрея, бо без нього в монастирі вони жодного лишнього кроку не робили. Вірю, що прийде той час, коли і ім`я митрополита Андрея засяє у саду Праведників народів світу у Єрусалимі.

Читати також:  Допомогти голодуючим гірських районів

Публікую згадану записку отця Климентія у розчитаному і оригінальному вигляді.

Отець Климентій і порятунок єврейських дітей: знайдно цінну записку

“Дор[огий] о[тче] Тите!

Хлопця, що приведе Вам Теофан [Теофан Шевага – монах студит, помер у монастирі Успення Пресвятої Богородиці у Вудстаку, Канада] на разі примістіть в монастирі, а десь на днях прийдіть до мене може з о. Марком [Стеком]. Здоровлю щиро.

Ваш у Христі,

єрмнх. Климентій

Львів, 21/X [1]942″.

Отець Юстин БОЙКО

Додати свій коментар